home Dom i wnętrze Zagrzybienia i wilgoć w budynkach – jak sobie z tym radzić?

Zagrzybienia i wilgoć w budynkach – jak sobie z tym radzić?

Problem wilgoci i pojawiającej się pleśni dotyczy wielu obiektów zarówno prywatnych jak i przemysłowych. Grzyby pojawiają się na różnych powierzchniach, rożnych materiałach i w różnych miejscach, czy to biuro, łazienka, poddasze czy piwnica. Problem dotyczy też wentylacji, klimatyzacji, tynków, fug, elewacji czy więźb dachowych. Jeśli zatem zauważysz w pomieszczeniach swojej firmy zmiany w barwie elementów lub utrzymujący się nieprzyjemny zapach (stęchlizny), musisz od razu podjąć działanie i zwrócić się po pomoc na przykład do Akademii czystości – firmy zajmującej się miedzy innymi profesjonalnym odgrzybianiem pomieszczeń.

Jak działają specjaliści?

Przede wszystkim określą rodzaj grzyba i przyczynę jego powstania. A to pozwoli na dalsze działania profilaktyczne, aby więcej nie spotkać się już z tego rodzaju problemem. Dzięki specjalnym przyrządom dokonają dokładnego pomiaru wilgotności i sprawdzą wentylację. Specjalnie dobrane preparaty pozwolą na usuniecie grzyba wraz z zarodnikami, a tak zwana impregnacja przeciwgrzybiczna zabezpieczy pomieszczenia przed nawrotem pleśni. Specjalistyczna wiedza fachowców z Akademii czystości pozwoli również na wybór adekwatnego sposobu odgrzybiania – metod chemicznych, fizycznych lub ekologicznych. Te pierwsze to na przykład opryski, iniekcja lub proszkowanie, te drugie to nagrzewanie i skuwanie tynku lub usuwanie zarażonego materiału np. płytek czy tapet. W metodach ekologicznych natomiast dokonuje się oprysków z olejków roślinnych.

Czy warto?

Oczywiście, że tak! Grzyby i pleśnie nie tylko szpecą wyglądem to przede wszystkim są szkodliwe dla zdrowia. Mogą powodować bóle i zawroty głowy, alergie, astmy, reumatyzm, nudności oraz zaburzenia układu pokarmowego. Większość grzybów wydziela też substancje toksyczne i rakotwórcze.