home Dom i wnętrze Stolarka okienna – o czym należy pamiętać?

Stolarka okienna – o czym należy pamiętać?

Okna to ostatnia rzecz, na której powinniśmy oszczędzać budując lub remontując dom. Głównie dlatego, że ich jakość ma potężny wpływ na komfort naszego codziennego życia poprzez zapewnianie ciepła, odpowiedniej wentylacji czy redukcję hałasu z zewnątrz. Co więcej, okna są inwestycją na całe lata, w związku z czym ich wybór powinien być dobrze przemyślany. O poziomie wykonania okna i jego funkcjonalności decyduje bardzo wiele różnorakich czynników, jednak wystarczy zwrócić uwagę na kilka z nich aby trafnie ocenić, czy mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości.

Okna stają się coraz większe i zajmują coraz większe przestrzenie. Stawiajmy na te, które cechują się wysokim poziomem termoizolacyjności. Odpowiedni współczynnik tego parametru powoduje, że wzrasta oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania domu. Nie powinniśmy zatem przejmować się, że okna aluminiowe mają nieco wyższą cenę, gdyż będą one inwestycją, która pozwoli uniknąć w przyszłości wysokich kosztów ogrzewania naszych 4 ścian. Dodatkowo, wiele okien posiada grube profile, kilka uszczelek, ramki dystansowe czy wkładki termiczne, które korzystnie wpływają na ich termoizolacyjność. Dodatkowym parametrem, który odpowiada za dogrzewanie wnętrza, jest przepuszczalność słońca. Im więcej promieni dostaje się do środka, tym cieplejszy będzie nasz dom.

Profil, liczba komór i uszczelki to elementy, które stanowią o tym, czy okno, które kupujemy będzie nam służyć przez długie lata. Są odpowiedzialne za izolację termiczną, sztywność czy zabezpieczenie przed dostaniem się wody do wnętrza pomieszczenia. Do ważnych cech okien, należą także dźwiękoszczelność czy odpornosć na wielokrotne zamykanie i otwieranie. Aby zapewnić w mieszkaniu dobrą wentylację, warto rozważyć zamontowanie okien z nawiewnikiem.

Bardzo ważnym etapem jest także sam montaż. Koniecznością jest, aby zajęła się nim ekipa profesjonalistów, którzy zamontują okna w sposób prawidłowy. Od jakości tej usługi zależy przecież, czy wybrane przez nas okna spełnią swoje funkcje i czy będziemy mogli korzystać z nich przez długie lata.