home Pozostałe Jakie są zalety doradcy finansowego?

Jakie są zalety doradcy finansowego?

Doradztwo kredytowe zapewni Ci najlepszy plan redukcji zadłużenia i umożliwi odpowiednie przeszkolenie, którego potrzebujesz, aby stać się odpowiedzialnym konsumentem. 

Kiedy zadłużenie staje się problemem?

Objawy nadmiernego zadłużenia można łatwo rozpoznać, można do nich m.in. zaliczyć niepokój o możliwość wywiązywania się z comiesięcznych zobowiązań. Obejmują również konsekwentne skupianie się na sumowaniu miesięcznych rachunków, by nie doprowadzić do opóźnień w płatnościach i katastrofy finansowej, lęk, stres i kłótnie rodzinne na temat wydatków. Oczywiście, jeśli długi przewyższają wynagrodzenie, pojawia się poważny problem. Zamiast jednak biernej postawy, inteligentny dłużnik powinien znaleźć kogoś, kto zapewni mu dobre doradztwo kredytowe jako środek wyjścia z sytuacji.

Jaką pomoc zapewnia doradztwo kredytowe?

Przede wszystkim zacząć powinniśmy od znalezienia doświadczonego doradcy kredytowego lub biura, świadczące usługi doradcze. Istnieje nawet wiele agencji non-profit, które świadczą takie usługi za darmo. Jeśli więc mamy poważne problemy finansowe, możemy zacząć od jednego z nich. Inni specjaliści świadczą taką pomoc za opłatą.

Dobry doradca kredytowy najpierw przyjrzy się wszystkim długom i miesięcznym zobowiązaniom. Zwróci również uwagę na nasze wynagrodzenie netto. W ten sposób będzie mógł ustalić rozsądny plan spłaty długu.

Jeśli po prostu angażujemy się w nieodpowiedzialne wydatki, doradca finansowy opracuje dla nas budżet, którego należy przestrzegać. W ten sposób wywiążemy się ze swoich zobowiązań i utrzymamy solidny rating kredytowy. W ramach budżetu będzie można ustalić sekwencyjny, zorganizowany plan spłaty długu. Pozbędziemy się go tak szybko, jak to tylko możliwe. W przypadku bardzo dużych trudności, doradca może nam zalecić konsolidację kredytu lub negocjację wierzycielem w naszej sprawie odnośnie alternatywnych planów spłaty.

Oczywiście istnieją konsekwencje tych opcji pod względem wyniku kredytowego, jednak biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę odbudujemy swoją zdolność kredytową. Stanie się tak, ponieważ spłacimy swój dług i nie powtórzymy już zachowań, które do niego doprowadziły. W tym czasie, dobry doradca finansowy zapewni nam odpowiednie przeszkolenie z finansów osobistych. Dzięki niemu nasze przyszłe oszczędności i wydatki staną się bardziej odpowiedzialne.

Często zdarza się, że osoby mają problemy z zaciągniętymi kredytami. Dlatego nie powinniśmy się wstydzić, jeśli prosimy o pomoc, której potrzebujemy. Mądra osoba podejmie bowiem kroki, aby naprawić swój błąd.

Jeśli nasza sytuacja finansowa jest dobra i aktualnie nie posiadamy żadnych zadłużeń, prawdopodobnie doradztwo finansowe nie będzie nam potrzebne. Jeśli jednak uważamy, że nasze stopy procentowe są zbyt wysokie, prawdopodobnie będziemy chcieli te stawki. Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do doradcy finansowego. Przygotuje nas do rozmowy z bankiem odnośnie konkurencyjnego oprocentowania. W większości przypadków banki obniżą stawki bez żadnych dodatkowych kroków.