home Pozostałe Jakie rośliny siejemy w maju?

Jakie rośliny siejemy w maju?

Maj to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Właśnie wtedy przyroda w pełni budzi się do życia – nikną ostatnie pozostałości po zimie, kwitną niektóre drzewa, a lasy wypełniają się intensywną zielenią. To także doskonały czas na prace w ogrodzie, zwłaszcza że właśnie w maju siejemy wiele roślin uprawnych. Warto wiedzieć, które nasiona warto nabyć i udać się z nimi na działkę. To w końcu wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu, zwłaszcza podczas coraz dłuższych i bardziej słonecznych dni. Pośród gatunków, które siejemy w maju, znajdziemy między innymi nasze ulubione warzywa, zioła i rośliny ozdobne.

Majowe rozsady

Kiedy tylko minie ryzyko nocnych przymrozków i opadów śniegu, tradycyjnie wielu z nas zajmuje się wsadzaniem do gleby przygotowanych wcześniej rozsad, czyli wykiełkowanych nasion ciepłolubnych roślin, zwłaszcza warzyw. Wykorzystanie takiej strategii pozwoli nam cieszyć się dojrzałymi uprawami znacznie wcześniej, zaoszczędzić sporo pieniędzy, a także wyhodować gatunki, które nie najlepiej radzą sobie w naszym klimacie. Z rozsady powinniśmy sadzić między innymi melony, arbuzy, ale także pomidory, kalafiora, selera, paprykę i kapustę, w taki sam sposób możemy również przygotować nasiona cukinii, kabaczka, patisona, dyni, ogórka, różnych sałat i cebuli. Warto przygotować się nieco wcześniej także do sadzenia ulubionych ziół, takich jak majeranek, bazylia czy cząber. W taki sam sposób powinniśmy postąpić z pięknymi kwiatami i roślinami ozdobnymi, na przykład z begoniami, pelargoniami, aksamitkami, goździkami i petuniami. Decyzja o przesadzeniu rozsad w glebę powinna być uzależniona od obserwacji pogody – nie możemy pozwolić sadzonkom przemarznąć, więc najpierw upewnijmy się, że nie zagrożą im już niskie temperatury. Zwykle takie prace wykonuje się w drugiej połowie maja. Dla zabezpieczenia roślin warto wykorzystać zabezpieczenie foliowe.

Rośliny ozdobne

Maj to także najlepszy okres na sadzenie różnego typu roślin ozdobnych. Już na początku miesiąca możemy posiać łubin ogrodowy, wilec purpurowy, nagietki, groszek pachnący, a także późne odmiany słonecznika. W drugiej połowie maja możemy skupić się na bardziej ciepłolubnych roślinach, takich jak nasturcje, dynie ozdobne, czy aksamitki. To także idealny okres na sadzenie przepięknych bratków, malw, goździków i powoju.

Warzywa i zioła

Maj to bardzo ważny miesiąc dla miłośników dobrej kuchni. To właśnie wtedy siejemy aromatyczne zioła i charakterystyczne warzywa, które potrafią odmienić smak każdej potrawy. Sadźmy koper, rzodkiewkę, pietruszkę, buraki, marchew, bazylię, a także cukinie, kabaczki i patisony. Wbrew pozorom w naszych warunkach znakomicie dadzą sobie radę rośliny, które kojarzą się raczej ze zdecydowanie cieplejszym klimatem. Nawet jeżeli nie posiadamy szklarni, możemy pokusić się o wyhodowanie ciepłolubnych melonów lub arbuzów.

Gotowe sadzonki

Supermarkety i sklepy ogrodnicze kuszą nas gotowymi sadzonkami, które wystarczy po prostu umieścić w glebie. To bardzo wygodne rozwiązanie, a maj to idealna pora na tego typu operacje. Pamiętajmy jednak o tym, że rośliny balotowane wymagają szczególnej opieki. Przed przeprowadzką skrupulatnie podlejmy bryłę ziemi, aby korzenie dostały sporą dawkę wody. Na przesadzanie dobrze jest wybrać deszczowy dzień, aby zagwarantować roślinom dostateczne nawodnienie. Sadźmy w ten sposób rododendrony, drzewka i krzewy iglaste oraz azalie, a także rośliny bulwiaste i cebulkowe. Kiedy na dobre zapomnimy o zimowych chłodach, możemy w taki sam sposób zasadzić także dalie i zawilce.

Artykuł został przygotowany przez firmę handlową Jol-Met, sklep rolniczy kompleksowo zaopatrujący rolników w najbardziej niezbędne narzędzia.