home Technologia Czy przeniesienie danych firmowych do chmury jest bezpieczne?

Czy przeniesienie danych firmowych do chmury jest bezpieczne?

Coraz więcej mówi się o możliwościach przenoszenia danych firmy na zewnętrzne serwery umieszczone w tak zwanych chmurach. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Czy jest ono popularne? I co najważniejsze: czy jest ono bezpieczne? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska!

Czym jest chmura?

Chmurami nazywamy zarówno sam proces pracy, jak i modele obliczeniowe, które umożliwiają przeniesienie całego ciężaru IT firmy (dane, oprogramowanie, moc obliczeniowa) na zewnętrzne serwery i korzystanie z nich na komputerach klientów. Rozwiązanie jakim jest chmura znane jest od kilkunastu lat, jednak dopiero teraz daje ona naprawdę wielkie możliwości. Dawniej chmura kojarzona była z miejscem do przechowywania danych – była to opcja dla tych, którzy pragnęli mieć kopie zapasowe nie tylko konkretnych plików, ale i całych programów wraz z danymi. Dzisiaj praktycznie nieograniczona objętość chmur sprawia, że możliwe jest przeniesienie do nich niejako całej firmy!

Bezpieczeństwo, zalety

Wielu właścicieli firm zastanawia się, czy chmury są faktycznie bezpiecznym rozwiązaniem. Pozwalają one na dostęp do danych firmy z dowolnego miejsca na Ziemi, jednak czy faktycznie te dane są odpowiednio chronione? Dostawcy usługi jaką są chmury zapewniają, że zmiany w poprawie bezpieczeństwa danych zachodzą nie z miesiąca na miesiąc, ale z dnia na dzień. Stale ulepszane wzmocnienia i zabezpieczenia pozwalają na pewność, że wszelkie dane firmowe są odpowiednio chronione.
Niewątpliwie zaletą korzystania z chmur jest całkowite odciążenie serwerów w firmie. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie przestrzeni wymagającej ciągłej kontroli i obsługi, a tym samym: zmniejszenie kosztów. Dostawcy usługi w chmurze zaoferują nam atrakcyjne ceny, rabaty oraz programy dopasowane do naszych potrzeb.

Sprawdź jakie nowoczesne rozwiązania IT mogą zaoferować Twojemu biznesowi konsultanci technologiczni http://sidgroup.pl/