home Zdrowie i Uroda Próchnica – problem dotyczący prawie każdego z nas

Próchnica – problem dotyczący prawie każdego z nas

Problem próchnicy dotyczy już co drugiego mieszkańca Ziemi, a choroba ta zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Nieleczone zmiany próchnicze mogą prowadzić nie tylko do całkowitej utraty zęba, ale również do przedostawania się bakterii chorobotwórczych do całego organizmu i zagrażanie pracy narządów takich jak serce czy wątroba. Jak rozpoznawać i walczyć z próchnicą?

Próchnica – jak powstaje?

By mogła powstać próchnica musi nastąpić kilka elementów w jednym czasie. Brak higieny prowadzi do powstawania osadu nazębnego, który jest idealnym środowiskiem do żerowania bakterii. W wyniku ich obecności powstają kwasy, które stopniowo rozpuszczają szkliwo zęba, a zmiany naciekają do jego wnętrza. Próchnicę łatwo rozpoznać – są to brunatne odbarwienia. O ile próchnica znajduje się tylko na szkliwie jej leczenie jest szybkie i nie sprawia problemów. Naciekająca w głąb zęba próchnica powoduje zajęcie końcówek nerwowych i ból, a leczenie staje się bardziej skomplikowane.
Profilaktyka próchnicy to przede wszystkim obserwacja zębów i jamy ustnej, regularne szczotkowanie zębów przynajmniej trzy razy dziennie, wizyty kontrolne u stomatologa raz w roku. Wszelkie niepokojące zmiany powinny być zgłaszane dentyście. Leczenie niewielkich zmian próchniczych nie wymaga wiele czasu, jest również bezbolesne. Warto więc stale obserwować wszelkie zmiany.

Usuwanie martwych zębów i ich uzupełnianie

Ząb całkowicie zajęty próchnicą zazwyczaj jest wyrywany – jest to niezbędne, aby choroba nie rozprzestrzeniła się na inne zęby. Dzięki nowoczesnym urządzeniem i technologiom oferowanym przez firmy takie jak rokodent.pl stomatolodzy mogą zaproponować swoim pacjentom protezy oraz implanty, które w sposób kompleksowy zastąpią prawdziwe zęby i pozwolą przywrócić pełną sprawność naszej jamy ustnej.