home Dom i wnętrze Jak prawidłowo prać firanki?

Jak prawidłowo prać firanki?

Chcąc mieć pięknie udekorowane okna musimy liczyć się z tym, iż do naszych obowiązków będzie należało ich pranie. Wiadomym jest, że nie należy to do najprzyjemniejszych zadań domowych i w wielu przypadkach stanowi nie lada wyzwanie. Pojawia się wówczas szereg wątpliwości – od czego zacząć, jak uniknąć zniszczenia materiału i czy w ogóle możemy nasze dekoracje okienne włożyć do pralki? Na szczęście jednak nie musimy wykonywać tej czynności nazbyt często, a już na pewno nie tak często jak inne obowiązki domowe. Mimo to, kiedy jesteśmy w posiadaniu pięknych firan, na przykład od salonu firany.com.pl, to warto wiedzieć jak ułatwić sobie ich pranie.

Punkt pierwszy – namaczanie

Przed rozpoczęciem prania firan absolutną koniecznością jest ich wcześniejsze namoczenie. Najwygodniej jest wówczas użyć wanny, jeśli jednak ktoś jej nie posiada może w tym celu skorzystać z prysznicowego brodzika lub dużej miski. Podczas namaczania musimy pamiętać, by wlać ciepłą wodę, ale nie przekraczającą 40 stopniu Celsjusza. W zależności od tego, jak brudne są nasze firanki możemy dodać odpowiednią ilość detergentu przeznaczonego do tych tekstyliów. Warto skorzystać tu z delikatnych płynów do prania na rzecz tradycyjnych proszków. Ponadto, jeśli brud jest silny, np. z tłuszczu w kuchni, to należy kilkukrotnie wymienić wodę. Namaczanie powinno trwać około godziny.

Punkt drugi – pranie właściwe

Decydując się na wypranie firanek w pralce przede wszystkim należy pamiętać, by temperatura prania nie przekraczała 30 stopni Celsjusza. Wiele pralek posiada specjalny program „pranie firanek”, ale dobrze sprawdza się również opcja „pranie ręczne”. Ma to wpływ na obroty pralki, które powinne być wolniejsze niż podczas tradycyjnego prania odzieży. Dzięki temu firanki będą mniej pogniecione i łatwiej będzie je wyprasować, a w przypadku niektórych tkanin prasowanie może okazać się niepotrzebne.