home Pozostałe Jak oszczędzać pieniądze z 500+?

Jak oszczędzać pieniądze z 500+?

 

Program 500+ to projekt, dzięki któremu biedniejsze polskie rodziny mają szansę zapewnić swoim dzieciom równe szanse. Niestety, prawie połowa beneficjentów traktuje te pieniądze jako dodatek do wypłaty i wydaje je na bieżące potrzeby. Na szczęście spora część osób przeznacza spore kwoty na zajęcia pozalekcyjne i pomoce naukowe dla dzieci. Niestety, zaledwie kilka procent osób inwestuje pieniądze myśląc o przyszłości.

500 złotych miesięcznie przysługuje za każde drugie i następne dziecko oraz za jedynaków w rodzinach o poniżej 800 zł na osobę (w  przypadku dzieci niepełnosprawnych dochód wzrasta do 1200 złotych na osobę).

 

Zadbaj o ciągłość świadczenia

Osoby, które otrzymują świadczenie, muszą co roku odnawiać wniosek. Poprzednia “tura” pieniędzy była wypłacana tylko do września 2017 roku. Rodziny, aby zachować ciągłość, musiały wypełnić i dostarczyć nowe wnioski do 31 sierpnia tego roku. Nie wszyscy tego dopełnili. Zapominalscy mają jeszcze czas do 31 grudnia, czyli do końca roku – jeśli złożą dokumenty w tym terminie, zostaną im wypłacone zaległe pieniądze (za październik, listopad i grudzień). Rodzice, którzy jeszcze bardziej się spóźnią ze złożeniem wniosku, nie otrzymają już wypłaty za minione miesiące.

 

Zaoszczędź pieniądze!

Spójrzmy realnie – większość rodzin dawała sobie radę bez pomocy programu. Teraz, kiedy otrzymują pieniądze z 500+, nie muszą wydawać ich na bieżące potrzeby i mogą sobie pozwolić na oszczędzanie. W końcu 6 tysięcy (rocznie!) to jest już ładna suma.

Warto zastanowić się, w jaki sposób zacząć oszczędzanie. Możliwości jest wiele, ale jedno jest pewne – zdecydowanie odradzamy “odkładanie do skarpety”.

Najprostszym sposobem będą comiesięczne wpłaty na lokatę. Gwarantuje to stały (choć niewielki) przyrost gotówki. Dobrym sposobem jest także zakup złota (np. złotych monet) lub obligacji Skarbu Państwa.

Innym, nieco bardziej ryzykownym sposobem na zainwestowanie gotówki jest zakup akcji. Jest to jednocześnie najbardziej dochodowa metoda na pomnożenie majątku. Więcej metod inwestowania pieniędzy z Rodzina 500 znajdziesz na stronie https://program500plus.org.pl/.