home Dom i wnętrze Okna – jakie parametry są najważniejsze?

Okna – jakie parametry są najważniejsze?

Wybór okien do domu czy mieszkania to bardzo ważna sprawa, która ma często decydujący wpływ na koszty jego utrzymania. Gdyż największe koszty utrzymania budynku generuje jego ogrzanie w okresie zimowym. Okna zaś mają duży wpływ na estetykę wnętrza, gromadzenie się wilgoci, bezpieczeństwo i przede wszystkim na straty ciepła. Jakie powinniśmy wybrać i które będą najlepsze?

Okna drewniane i pcv

Najpopularniejszymi typami okien dostępnymi na rynku są te wykonane z plastiku. Popularne okna pcv posiadają parametry zbliżone, a często lepsze niż odpowiedniki drewniane. Ich ogromna powszechność wynika głównie z ceny, która jest niższa od okien drewnianych, co wynika ze specyfiki samego budulca oraz technologii produkcji.

Okna pcv jeszcze kilka lat temu były dostępne wyłącznie w kolorze białym, jednak bardzo szybko poszerzono ofertę i wybór okien o nowe kolory, a także okleiny drewno podobne. W ten sposób okna wykonane z plastiku mogą wiernie odzwierciedlać drewniane profile i być przy tym bardzo atrakcyjne wizualnie.

Okna drewniane od wielu lat używane były w starym budownictwie miejskim i wiejskim. Posiadały jednak zasadniczą wadę, która powodowała, że te musiały być co kilkanaście lat wymieniane. Ulegały wypaczeniom, co powodowało, że powstawały liczne mostki termiczne, co z kolei skutkowało dużo większymi kosztami dogrzewania mieszkań, stosowania uszczelek. Współczesne okna drewniane są dodatkowo wzmacnianie metalowymi lub aluminiowymi wstawkami w profilach, które powodują, że okna są stabilne i wytrzymałe.

Na jakie profile okien należy zwracać uwagę?

Najważniejszym parametrem, którym powinny wyróżniać się okna jest współczynnik izolacji termicznej. Norma wskazuje, że okna nie mogą mieć współczynnika wyższego niż 1,7. Okna, które posiadają ów współczynnik jak najniższy cieszą się znikomą przepuszczalnością ciepła.

Warto także zwracać uwagę na izolację wiatrową i akustyczną. W przypadku izolacji wiatrowej (odporność na napór wiatru) jest to bardzo ważny współczynnik dla regionów górskich oraz nadmorskich. Dzięki temu okna są szczelne, nie dochodzi wówczas do wepchnięcia powietrza z zewnątrz do mieszkania. Współczynnik ten wskazuje także, że woda deszczowa również będzie mieć utrudniony dostęp do naszego mieszkania.

Niezwykle istotne jest także oddawanie powietrza na wewnątrz i jego wymiana z zewnątrz. Powszechnym problemem były zaparowane okna oraz ściany, gdyż okna były za szczelne. Rozwiązaniem miało być pozostawianie mikroszczeliny (czyli delikatne rozszczelnienie okien), lecz nie było to rozwiązanie satysfakcjonujące. Dopiero zastosowanie mikrowentylacji grawitacyjnej rozwiązało problem w znacznym stopniu i spowodowało, że powietrze samoistnie było poddawane cyrkulacji.

Okna wybór na lata

Okna to wybór na lata, wymieniać je będziemy jeśli te ulegną uszkodzeniu. Warto zatem wybrać te, które przyniosą nam oszczędności, a także dadzą poczucie bezpieczeństwa. W Toruniu najczęściej wybierane są okna Vetrex polecane przez firmę Falkon http://falkontorun.pl/. Okna te cechują się bardzo dobrymi parametrami przenikalności termicznej, a także doskonałymi parametrami izolacji akustycznej, tak ważnej w miejskiej zabudowie.