home Zdrowie i Uroda  Luki w uzębieniu – czy musimy je wypełniać?

 Luki w uzębieniu – czy musimy je wypełniać?

Ubytki w uzębieniu to nie tylko zmiany próchnicze – szacuje się, że co drugi Polak posiada braki w uzębieniu. Brak zęba czy kilku zębów to nie tylko problem estetyczny. Okazuje się, że takie luki wpływają nie tylko na mimikę twarzy czy sposób mówienia, ale też na jakość naszego życia!

Skąd luki w uzębieniu?

Jakie są przyczyny wypadania zębów? Najczęściej wypadają one naturalnie, ze starości. Olbrzymia ilość przetworzonego jedzenia oraz postępujące choroby czy brak higieny zębów może jednak spowodować, że zęby zaczną wypadać wcześniej. Luki w uzębieniu mogą być również wynikiem przebytych chorób (np. nowotworowych). Bez względu na powód braku zęba konieczne jest zadbanie o to, aby taką lukę jak najszybciej uzupełnić. Dlaczego?

Uzupełnianie luk w uzębieniu

Uzupełnienie łuku zębowego najczęściej wiązane jest z estetyką uśmiechu, szczególnie kiedy braki dotyczą przednich, widocznych zębów. Stomatolodzy w klinice dentistica.pl podkreślają jednak, że znacznie ważniejsze są względy praktyczne. Brak nawet jednego zęba sprawia, że zęby sąsiadujące tracą swoją naturalną podporę i mogą zacząć się chwiać! W ekstremalnych sytuacjach takie zęby również narażone są na wypadanie. Brak kilku zębów może znacząco wpłynąć na nasz komfort mówienia i jedzenia – braki sprawiają, że żucie i rozdrabnianie pokarmów jest znacznie utrudnione. Zęby wchodzą w skład aparatu mowy – ich brak może powodować powstawanie wad wymowy! Kiedy w szczęce brakuje kilku zębów zmienia się również mimika twarzy – dlatego właśnie tak istotne jest uzupełnianie luk poprzez protezy ruchome, stałe, implanty czy mosty. Stomatolog dopasuje najlepsze rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb. W przypadku implantów często konieczne jest wcześniejsze odbudowanie kości. Pamiętajmy o tym, aby ubytki uzupełniać jak najszybciej!