home Pozostałe Limit w koncie — Sprawdź, czym rzeczywiście jest ten często proponowany produkt bankowy!

Limit w koncie — Sprawdź, czym rzeczywiście jest ten często proponowany produkt bankowy!

Limit w koncie to bardzo kusząca opcja. Według zapewnień doradców bankowych to prosty limit, z którego możemy korzystać w każdej chwili bez dodatkowego składania wniosków kredytowych i brania pojedynczych kredytów. Według wielu przedstawicieli bankowych, ma on same zalety a jego otwarcie to ciekawa i korzystna oferta dla nas. W rzeczywistości limity w koncie czy debety nie muszą być już tak atrakcyjne i przydatne dla nas. Czym zatem są limity w koncie? Na jakiej zasadzie działają i jakie plusy mają? Czy warto z nich korzystać? Wszystkie wątpliwości rozwiewamy poniżej oraz podajemy przydatne informacje na temat debetów i limitów w koncie.

Limit w koncie czym jest?

Limit w koncie to limit, z którego możemy korzystać elastycznie, dowolnie, w każdym momencie i według własnego uznania. Jest on przyznawany do naszego konta bankowego na określoną kwotę. Aby go otrzymać, musimy złożyć wniosek kredytowy, a jeśli będzie pozytywny, otrzymamy elastyczny limit. Przeważnie musimy spełnić takie same warunki jak przy braniu typowego kredytu ze stałymi ratami, czyli nie mieć zadłużeń, mieć ukończone 18 lat i posiadać odpowiednie zarobki. Limity w koncie są proponowane bardzo często i oferowane przez większość banków na rynku. Jego otwarcie nie trwa dłużej, niż przyznanie np. kredytu gotówkowego. Możemy starać się o taki limit zarówno osobiście w oddziale banku lub korzystać z aplikacji mobilnej czy bankowości internetowej. Limit w koncie może być darmowy lub posiadać pewne opłaty — w zależności od oferty banku. Jest też przyznawany np. na konkretny okres czasu np. na 2 lub 5 lat.

Jak działa limit w koncie?

Wiele osób zastanawia się lub wręcz obawia o działanie takiego limitu i jego skomplikowanie. W rzeczywistości, jeśli otrzymamy już od banku pozytywną decyzję, możemy komfortowo korzystać z przydzielonego nam limitu. Po krótkiej wizycie w banku, wypełnieniu wsioku i uruchomieniu limitu, możemy po prostu rozpocząć wypłacanie z niego środków. Jest on przypisany do naszego konta bankowego. Dzięki temu, jeśli otrzymaliśmy limit 1500 zł, z naszego konta bankowego możemy wypalić sumy do – 1500 zł. Gdy przy kolejnej wizycie będziemy chcieli wpłacić np. 2000 zł, w pierwszej kolejności wpływ ten pokryje 1500 długu, a następnie zaksięguje się na naszym koncie +500 zł. Odbierany będzie tak każdy wpływ np. przelew od znajomego czy wypłata od pracodawcy. Od wykorzystanej sumy są naliczane odsetki kredytowe. Są one doliczane do salda i regulowane również wpływami na nie. Działanie limitu w koncie jest zatem proste, zrozumiałe i komfortowe, gdyż nie musimy pamiętać o datach czy przelewać pieniędzy na konkretne konta i rachunki.

Jeśli zostanie przyznany nam limit w koncie, może posiadać on również pewne opłaty. Czynnik ten zależy od konkretnego banku i jego oferty. W najkorzystniejszym przypadku nie zapłacimy nic za otwarcie limitu, nie zapłacimy opłaty rocznej, a oprocentowanie będzie bardzo niskie i wynosić będzie np. kilka procent. W najgorszym przypadku będziemy musieli zapłacić np. kilkadziesiąt złotych za otwarcie limitu, kilkadziesiąt złotych opłaty rocznej, a oprocentowanie od wykorzystywanej sumy będzie wynosiło kilkanaście procent w skali roku.

Plusy limitu w koncie

Limit w koncie bankowym to bardzo korzystna i przydatna rzecz. Pierwszym plusem z pewnością jest elastyczność i niezależność całego przedsięwzięcia. Jeśli otworzymy taki limit, nie musimy każdorazowo, gdy potrzebujemy pieniędzy udać się do banku i składać wniosku kredytowego. Wystarczy wypłacić pieniądze z konta i zwrócić je w dolnym momencie. Samo używanie limitu też jest proste i poradzi sobie z nim każda osoba — nawet ta, która nie zna się na bankowości. Limit w koncie jest przydatny, jeśli często mamy nieprzewidziane wydatki lub często korzystamy z pożyczek czy kredytów. Będziemy mogli wtedy w jednym banku wypłacać pieniądze i mieć wszystkie wydatki pod kontrolą. Do plusów limitu w koncie warto również zaliczyć fakt, że pieniądze pożyczamy od banku, czyli renomowanej transparentnej marki, a nie prywatnej firmy pożyczkowej. Dzięki temu możemy liczyć na wyższy poziom bezpieczeństwa.

Jak wybrać korzystną ofertę limitu w koncie?

Jeśli zdecydowaliśmy się na skorzystanie i otworzenie limitu w koncie, istnieje kilka sposobów na to, aby wybrać ten najkorzystniejszy. Na rynku istnieje wiele banków oferujących limity i debety, dlatego warto dokładnie poznać ich oferty i wybrać tę najkorzystniejszą. Pierwszym miejscem, gdzie możemy zapoznać się różnymi ofertami banków, są ich strony internetowe. Limity w koncie to jeden z flagowych produktów, dlatego bez problemu znajdziemy na witrynach banków szczegółowy opis takich limitów. Jeśli chcemy poznać porównanie konkretnych ofert, warto skierować się w stronę porównywarek kredytowych w sieci. Są to serwisy internetowe, które porównują oferty banków np. kredyty, kotna czy właśnie limity w koncie. Na takich stronach dostępny jest spis aktualnych ofert limitów bankowych. Dzięki temu w jednym miejscu otrzymamy spis wszystkich najatrakcyjniejszych limitów w koncie na rynku. Ciekawych ofert możemy również poszukać np. na portalach tematycznych o finansach w sieci lub na forach finansowych. Dobrym rozwiązaniem jest też sprawdzanie profili w social mediach marek, które zajmują się min. finansami czy bankowością i skorzystanie ew. z ich polecenia.

Wybierając konkretny limit w koncie, warto również kierować się kilkoma elementami. Pierwszy z nich to oferta bankowa. Obecnie wiele banków oferuje promocyjne oferty czy bonusy, dzięki którym możemy uniknąć np. opłaty za otwarcie, czy opłaty rocznej a oprocentowanie limitu jest bardzo niskie w takiej opcji. Bez większego problemu znajdziemy wiele takich ofert, więc jeśli mamy zamiar skorzystać z limitu w koncie, warto wybrać ofertę promocyjną. Zdecydowanie warto sprawdzać skrót RRSO, czyli “roczną rzeczywistą stopę oprocentowania”. Jest całkowity koszt kredytu ujmujący wszystkie opłaty, jakie poniesiemy przy korzystaniu z kredytu. Im jest ono niższe, tym korzystniejsza pod względem finansowym oferta. Dobrym posunięciem będzie też porozmawianie ze znajomymi i zapytanie się o limity w koncie w konkretnych bankach. W takiej rozmowie dowiemy się, jak działa obsługa klienta, serwis internetowy oraz jak w praktyce przebiega korzystanie z takiego limitu. Informacji takich nie uzyskamy oficjalnie, a są one bardzo ważne.

Artykuł powstał we współpracy z: pozyczkaplus.pl