home Dom i wnętrze Historia dywanów

Historia dywanów

Dywany od wielu wieków stanowią ozdobę różnych wnętrz. Niegdyś zachwycające arrasy były ozdobą ścian. Dziś tkaniny i dywany głównie zdobią podłogi. Dywany zakupione w Carpetoutlet pasują zarówno do eleganckich salonów, przytulnych sypialni jak i kolorowych dziecięcych pokoi. A skąd wzięły się dywany?

Persja ojczyzną dywanów

Za kolebkę tkactwa uznaje się Persję. Dywany pojawiły się między III a II tysiącleciem p.n.e. Do dziś dnia perskie dywany zaliczają się do najlepszych i najdroższych. W życiu mieszkańców Orientu dywan odgrywa ważną rolę – towarzyszy w wydarzeniach religijnych, społecznych, politycznych i rodzinnych. Z kolei modlitewnym dywanom przypisywano nadprzyrodzone właściwości. Od VII wieku perskie dywany wykonywane były z wełny i jedwabiu. Wzory były symetryczne z geometrycznymi i kwiatowymi motywami. Bardzo często pojawiała się na nich roża – motyw perskiego symbolu życia. Natomiast po podboju arabskim pojawiły się na dywanach również wersety koraniczne.

Turcja

Również Turcja znana jest z produkcji dywanów. Jedną z najwspanialszych pamiątek, jakie można przywieźć z tego kraju jest bez wątpienia autentyczny kobierzec. Jego atrakcyjna kolorystyka oraz wzornictwo będą stanowić piękną dekorację domu oraz przywoływać wakacyjne wspomnienia. Tradycja tkania dywanów przywędrowała na ziemie Azji Mniejszej wraz z Turkami Seldżuckimi. Był to wówczas ważny element wyposażenia namiotu. Wyrobem tureckich dywanów od wieków tradycyjnie zajmują się kobiety. W Turcji na dywan składa się tradycyjnie osnowa, wątek i węzły. W dawnych czasach do nadania dywanom różnych kolorów wykorzystywano rozmaite barwniki naturalne, wytwarzane między innymi z kory, jagód, warzyw, minerałów i korzeni. W drugiej połowie XIX wieku zaczęto wprowadzać barwniki syntetyczne. Jednak bardzo ciekawe i dekoracyjne są dywany wykonane z materiałów niebarwionych, przy wykorzystaniu naturalnych odcieni wełny – od białej do ciemnobrązowej.

Wejdź na https://carpetoutlet.pl i sprawdź szeroki wybór dywanów