home Pozostałe Głośniki bluetooth – jak wybrać?

Głośniki bluetooth – jak wybrać?

Laptop, tablet, pendrive, smartfon, power bank i… głośnik bluetooth to podstawowy zestaw elektroniczny człowieka XXI wieku. Dziś mowa o ostatnim z wymienionych. Ten niewielkich rozmiarów i małej wagi przedmiot pozwala dzielić się ulubioną muzyką z najbliższymi czy też rozkręcić imprezę, niezależnie od miejsca, w jakim się znajdujemy. Biwak, plaża, wyjazd na narty – przenośny głośnik zawsze możemy mieć przy sobie. Jednak jak wybrać urządzenie, które będzie poręczne, wygodne w transporcie, a przy tym stanowić będzie niezły zastępnik tradycyjnych głośników?

Na jakiej zasadzie działa głośnik bluetooth?

Zdecydowanie najistotniejszym kryterium jest standard Bluetooth w głośniku, a także smartfonie. Dobrze, gdy parametry w obu urządzeniach są takie same np. Bluetooth 3.0 lub 4.0. Ewentualnie wyższy standard może być w smartfonie (nigdy w głośniku). Co więcej, oba sprzęty muszą mieć ten sam profil gwarantujący dobrą jakość dźwięku. Najpopularniejszy jest A2DP, czyli Advanced Audio Distribution Profile. Kolejną rzeczą jest kompatybilność – wsparcie przez laptopy, tablety i smartfony z wyższej półki kodeka aptX, który umożliwia transmisję muzyki o jakości płyty CD. Jeżeli nasz sprzęt nie obsługuje tego kodeka, dokupowanie do niego głośnika Bluetooth nie ma sensu. Wreszcie AVRCP, czyli Audio/Video Remote Control Profile, czyli standard dotyczący sterowania dźwiękiem. Wiele głośników jest wyposażonych w przyciski do kontroli muzyki i rozmów telefonicznych. Jeśli chcemy, żeby działały poprawnie, laptop/tablet/smartfon musi być kompatybilny z AVRCP.

Głośniki bluetooth do słuchania

Jeżeli zależy nam po prostu na wysokiej jakości dźwięku, aby móc delektować się muzyką wystarczy w sklepie Sferis wybrać jeden z najprostszych przenośnych głośników. Nie musi on mieć żadnych dodatków, wyświetlaczy, ani też przycisku sterowania rozmowami. Ważne, by obsługiwał standard aptX (taki sam standard powinno zapewniać źródło, z którego puszczamy muzykę). Dobrze, gdy urządzenie ma głośniki stereo, a także wbudowany bass-reflex.

Przenośne głośniki w podróż

Jeśli z kolei jesteśmy typami podróżników i głośnik Bluetooth ma nam umilać liczne wyprawy powinniśmy zwrócić uwagę na pozostałe funkcje. Przede wszystkim urządzenie musi być odporne na wstrząsy, pył, zachlapania (deszcz, woda morska) oraz mieć wzmocnioną konstrukcję. Bardzo wygodne okazują się dodatkowe zawieszki, dzięki którym przymocujemy głośnik np. do plecaka. Ponadto na www.sferis.pl znajdziemy urządzenia z funkcją komunikatów głosowych i z wypukłymi przyciskami, które są szczególnie przydatne w ciemności.