home Dom i wnętrze Dlaczego należy montować rynny?

Dlaczego należy montować rynny?

Rynny, niezbędny element dachu System odprowadzania wody z dachu czyli orynnowanie to bardzo istotny element budynku. Dobrze zaprojektowany i solidnie wykonany system rynien zapewnia budynkowi trwałość i bezpieczeństwo. Rynny dachowe, rury spustowe i pozostałe elementy orynnowania mają też duży wpływ na ogólną estetykę domu.

Przepisy budowlane nie narzucają obowiązku montowania rynien, ani też nie każdy budynek tego wymaga. W większości budynków, zwłaszcza wysokich, z nietypowymi dachami, systemy rynnowe są niezbędne.

Po pierwsze, woda nieprawidłowo odprowadzana może spływać po ścianach zewnętrznych budynku, powodując ich podmakanie, a w efekcie niszczenie.

Po drugie, strugi wody spływające swobodnie z dachu bez rynien niszczą otoczenie budynku, rozmywają trawniki, zachlapują elewacje. Woda, która nie jest odprowadzona rurami spustowymi do kanalizacji, będzie gromadzić się w okolicach ścian, powodować ich zawilgocenie lub podmywanie fundamentów.

Rynny – rodzaje dostępne na rynku

Nazwę rynna używa się potocznie do wszystkich elementów orynnowania, faktycznie rynna to tylko pionowy element, poziomy to rura spustowa. Na rynku dostępne są dwa rodzaje rynien – metalowe i plastikowe http://inwestor.lublin.pl/Artykul/dachy.

Rynny plastikowe są wykonane z polichlorku winylu (PCV). Można je kupić w każdym sklepie budowlanym, są popularne przede wszystkim dzięki cenie. Rynny z PCV są tanie, odporne na czynniki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji.

Rynny metalowe to rynny wykonane z blachy, najczęściej stalowej ocynkowanej. Rynny ocynkowane są najpopularniejsze ze względu na cenę. Droższe są rynny aluminiowe, miedziane czy z tytan-cynku. Wymagają dokładnego montażu i stałej konserwacji, za to są długowieczne.

Tradycyjna rynna ma okrągły przekrój, ale można spotkać także rynny o przekroju prostokątnym. Rynny prostokątne czy kwadratowe robione są często w wersjach ekskluzywnych z blach miedzianych lub blach tytan-cynk.

Plastikowe czy metalowe

Systemy rynnowe plastikowe czy metalowe, jakie wybrać? Orynnowanie plastikowe jest przede wszystkim tanie, ale też wytrzymałe na czynniki atmosferyczne. Ich wadą jest to, że zmieniają swoją objętość pod wpływem temperatury. Ich montaż jest łatwy, ale należy pamiętać, że PCV w czasie mrozu się kurczą, w czasie upałów rozszerza. Zbyt ściśle dopasowane elementy na złączach mogą popękać w czasie upałów. Trwałość systemów rynien PCV to około 30-50 lat.

Orynnowanie metalowe ze stali ocynkowanej jest droższe, ale znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Stal ocynkowana jest pokrywana warstwą tworzywa sztucznego, co dodatkowo chroni rynnę przed czynnikami atmosferycznymi. Montaż jednak wymaga fachowości, gdyż podczas cięcia czy spawania łatwo uszkodzić powłoki ochronne. Żywotność rynien stalowych to 80 lat, aluminiowych i tytan-cynkowych 80- 120 lat, a rynien miedzianych nawet do 300 lat.