home Zdrowie i Uroda Bezdech senny – przyczyny, objawy i leczenie

Bezdech senny – przyczyny, objawy i leczenie

 

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to poważne schorzenie, które – w największym skrócie – polega na wielokrotnych, powtarzających się epizodach zatrzymania oddechu lub jego znaczącego spłycenia. Często bywa bagatelizowany przez osoby nim dotknięte, a nieleczony może doprowadzić do tragedii.

Objawy bezdechu sennego

Osoba cierpiąca na obturacyjny bezdech senny zwykle nie pamięta nocnych epizodów bezdechu. Tak naprawdę jedyną wskazówką dla niej jest fakt, że rano budzi się niewyspana i z bólem głowy. Lista objawów jest jednak dłuższa. Lekarze dzielą je na objawy dzienne i objawy nocne. Do tych pierwszych należą: poranny ból głowy, senność utrudniająca normalne funkcjonowanie, nadmierna drażliwość i nerwowość, uczucie zmęczenia (bez względu na długość snu), trudności z koncentracją i pamięcią, suchość w ustach i spierzchnięte wargi po przebudzeniu, a także zaburzenia potencji u mężczyzn. Wśród objawów nocnych można zaobserwować głośne i nieregularne chrapanie, przerywane niespodziewaną ciszą, niespokojny sen, nagłe wybudzenia, połączone z uczuciem duszności, nadmierną potliwość, potrzebę oddawania moczu w nocy oraz problemy z ponownym zaśnięciem po wybudzeniu (spowodowane lękiem).

Bezdech senny – przyczyny i mechanizm powstawania

Bezdech senny spowodowany jest przez zapadanie się ścian gardła (w trakcie snu spada napięcie mięśni w naszym ciele, co ułatwia ten proces). Na jego pojawienie się wpływają także nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych (skrzywiona przegroda nosowa, polipy, tkanka przerośnięta po infekcjach czy nieprawidłowa budowa żuchwy). Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo jego występowania są: otyłość, objadanie się przed snem, palenie papierosów oraz picie alkoholu.

Bezdech senny, niebezpieczny sam w sobie, może także powodować inne komplikacje zdrowotne. Specjaliści ResMed podają alarmujące statystki na temat korelacji między OBS, cukrzycą, chorobami serca i udarami. Wśród osób cierpiących na OBS aż o 70% wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy, są także ponad 2-krotnie bardziej podatni na zawał serca oraz na kolejny udar (70% osób po pierwszym udarze cierpi na OBS). Dodatkowo, ryzyko spowodowania wypadku samochodowego przez osobę dotknięta OBS jest aż 7-krotnie wyższe, niż w przypadku osoby zdrowej.

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego

Nie istnieje skuteczna farmakologiczna metoda leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. Łagodną postać bezdechu sennego można utrzymać w ryzach poprzez zmianę trybu życia (redukcja masy ciała, unikanie alkoholu i leków uspokajających), przyjmowanie korzystnej, bocznej pozycji podczas snu oraz usunięcie przez laryngologa przeszkody blokującej swobodny przepływ powietrza. Postać ciężka oraz umiarkowana powinna być bezwzględnie leczona poprzez oddychanie dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych z wykorzystaniem protezy powietrznej. Protezowanie pomaga zlikwidować bezdechy i chrapanie i przywraca prawidłową strukturę snu, dzięki czemu znikają objawy znużenia i senności w ciągu dnia. Najpopularniejszym i najskuteczniejszym rodzajem protezy powietrznej są aparaty CPAP. Terapia za ich pomocą wymaga noszenia maski, która łączy się z urządzeniem dozującym powietrze pod ciśnieniem za pomocą rurki. Ciśnienie to działa na zasadzie wspornika (lub szyny), utrzymującego otwarte górne drogi oddechowe, a tym samym zapobiegającego bezdechowi. Leczenie za pomocą aparatu CPAP nie wymaga wspomagania farmakologicznego ani operacji górnych dróg oddechowych. Jego największą zaletą, poza skutecznością, jest szybkość działania – bardzo często już po pierwszej nocy chorzy odczuwają znaczącą poprawę.