home Dom i wnętrze Audyt energetyczny – wszystko, co musisz wiedzieć planując przeprowadzenie ekspertyzy termomodernizacyjnej

Audyt energetyczny – wszystko, co musisz wiedzieć planując przeprowadzenie ekspertyzy termomodernizacyjnej

Ustawa o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 roku, wprowadzona w życie 1 października 2016 roku, nakłada na każde duże przedsiębiorstwo obowiązek przeprowadzenia okresowego audytu energetycznego. Mimo, że brzmi to nieco groźnie, w rzeczywistości, jest jak najbardziej pozytywnym zabiegiem. To wreszcie standardowa, systematyczna procedura, mająca na celu wykazanie stanu zużycia energii określonego budynku, a także wskazanie konkretnych rozwiązań umożliwiających uzyskanie oszczędności energii. Dobrze zaplanowany audyt pomoże ci więc obniżyć wydatki i zaoszczędzić.

Podstawowe elementy

Warto zadbać, by ekspertyza była naprawdę rzetelnie wykonana, gdyż przyniesie nam to niemałe korzyści. Prawidłowo przygotowany, kompletny audyt termomodernizacyjny powinien obejmować inwentaryzację systemu grzewczego, ocenę właściwości cieplnych obiektu i jego charakterystykę energetyczną. Musi również określać na jakie sposoby można przeprowadzić termomodernizację, oceniać opłacalność każdej z oferowanych metod, a także wskazywać, które z nich są optymalne.

Etapy wykonywania audytu energetycznego

Na samym początku należy ustalić wysokość kosztów ogrzewania, a zatem określić sprawność całego systemu grzewczego, ilość zapotrzebowania na ciepło, a także obliczyć zużycie ciepła w sezonie grzewczym. Kolejnym krokiem jest ocena stanu technicznego budynku i znajdujących się w nim instalacji i urządzeń. Zebrane parametry podlegają weryfikacji z panującym stanem rzeczywistym. Pozwala to na wskazanie rozwiązań i przedsięwzięć termomodernizacyjnych, zindywidualizowanych dla konkretnego budynku. Ostatnim etapem jest ustalenie bilansu zysków i strat energii, dokładnego kosztorysu prac termomodernizacyjnych oraz harmonogramu działania.

Sprawdź ofertę audytów energetycznych na Audyty energetyczne – Unicon